Anotace oboru č. 18 – Informatika:
Původní práce z oblasti počítačových věd a informatiky zaměřené zejména na software, algoritmy, umělou inteligenci, databáze, počítačové sítě a komunikaci, zpracování grafiky, obrazu a zvuku, softwarové inženýrství, programovací jazyky, počítačové a operační systémy, Web, počítačové hry, informační bezpečnost, e-služby, nekonvenční počítání.
Podle pravidel soutěže si student volí téma své odborné práce sám podle svého zájmu. Pokud ale vlastní téma nemá, může si vybrat z nabídky témat či tematických okruhů, které nabízejí odborníci např. z vysokých škol. Následuje výběr některých informaticky zaměřených, dělený dle organizací, které k nim nabízí konzultanty. Pro více informací (anotace, konzultant) rozklikněte název organizace.
Každá práce SOČ musí mít konkrétní téma, kterým se soutěžící zabývá. Vyberte si proto něco, co vás zajímá a baví. Pokud vlastní téma nemáte, obraťte se na své učitele, zkuste se inspirovat nabídkou témat viz výše.
Práci můžete zpracovat sami, ale vhodnější je najít si konzultanta (např. vyučující).
V případě zájmu a volby vhodného tématu lze zpracovávat i kolektivně.
Soutěžící obvykle začínají pracovat na tématu se začátkem školního roku, kdy je soutěž SOČ vyhlášena. U některých témat vyžadujících větší množství experimentů, manuální práce, prostudování většího množství zdrojů nebo u témat sezonně vázaných to ale může být pozdě. Pokud již tedy nejste studentem posledního ročníku, je možné se do soutěže přihlásit až další rok.
Práce SOČ má povahu práce odborné, musí tedy splňovat určité požadavky a náležitosti odborné, vědecké práce. Inspirovat se můžete obhájenými soutěžními pracemi z minulých ročníků.
Počet stran soutěžní práce SOČ je doporučen v rozsahu 20 až 30 normostran (cca 36 000 až 54 000 znaků včetně mezer) bez příloh. Soutěžní práce SOČ má závaznou formální strukturu, při psaní se proto řiďte šablonou SOČ a zásadami tvorby součástí odborných textů a prezentací.
Citace literatury se povinně řídí normou ČSN ISO 690 (lze využít generátor citací na citace.com).
Přihlášenou soutěžní práci SOČ budete obhajovat před odbornou porotou ve školním a okresním kole (pokud budou organizovány), případně v krajském a celostátním kole, pokud do nich postoupíte. Obhajoba spočívající v ústním vystoupení (PowerPointová prezentace) s výsledky práce a zejména v diskusi k nim. V případě postupu je třeba vytvořit i poster. Porotu tvoří učitelé středních a vysokých škol, vědečtí pracovníci a odborníci z praxe.
Více na SOČ krok za krokem.
Tato stránka byla aktualizována ke dni 8. 11. 2021.